نگرانی از افزایش چشمگیر جانباختگان مرگ خاموش

به گزارش وبلاگ عسل، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از افزایش چشمگیر آمار جانباختن بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در سال 99 اطلاع داد.

نگرانی از افزایش چشمگیر جانباختگان مرگ خاموش

سید جلال ملکی در گفت و گو با وبلاگ عسل، درباره برنامه آتش نشانی تهران برای نیمه دوم سال در مورد مقابله با گازگرفتگی با مونوکسید کربن گفت: تجربه نشان داده که در شش ماهه دوم سال آتش نشانی با حوادث متنوع تری رو به روست و تعداد آن نیز کمی افزایش می یابد.

وی ادامه داد: آتش سوزی ها به خصوص در روزهای ابتدایی شش ماهه دوم سال افزایش می یابد. شهفرایندان وسایل گرمایشی راه اندازی می نمایند و چه بسا احتیاط لازم را در این زمینه ندارند. به دلایل متفاوت و سهل انگاری در راه اندازی وسایل گرمایشی، نشت گاز صورت می گیرد و در مواردی هم موجب آتش سوزی و انفجار می گردد.

وی گفت: حادثه ای که در شش ماهه دوم سال با آن بیشتر از سایر مواقع سال سر و کار داریم، مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، گازی خطرناک و کشنده است. اگر حجم فشردگی و انباشت این گاز در محلی زیاد باشد، با چند تنفس، حتی کمتر از سه دقیقه می تواند افراد را از پا در بیاورد. باید فکر چاره ای برای این حادثه کرد. نقص در عملکرد دستگاه ها از جمله نقص دودکش، نبود دودکش، بسته بودن راه دودکش، دودکش نامناسب، نداشتن کلاهک H و ... منجر به گازگرفتگی می گردد.

ملکی در مورد آمار مسمومیت با مونوکسید کربن گفت: متاسفیم که باید اعلام کنیم در سال 99 در استان تهران، افزایش نسبتا چشمگیری را شاهد بودیم. در سال 98 حدود 130 نفر در استان تهران دچار گازگرفتگی شدند و جان خود را از دست دادند. این تعداد در سال گذشته به بیش از 180 نفر رسیده که شاهد افزایش حدودا 35 درصدی هستیم. این آمار نگران نماینده است.

وی با بیان اینکه به همت سازمان آتش نشانی تهران کارگروهی برای مقابله با مسمومیت با مونوکسید کربن ایجاد شده است گفت: از سازمان هایی که در این زمینه حضور داشتند تشکر می کنم. صدا و سیما، شرکت گاز، سازمان اورژانس کشور، اداره کل آموزش های شهفرایندی شهرداری تهران و ... حضور بسیار خوبی داشتند و امیدواریم رسانه ها نیز حمایت لازم را داشته باشند.

ملکی ادامه داد: البته اقدامات سازمان آتش نشانی تهران به همین امر محدود نمی گردد؛ آتش نشانی تهران سال گذشته نیز، به صورت نمادین در بعضی منطقه ها که بافت قدیمی و فرسوده داشتند سنسورهای گاز منوکسید کربن را توزیع کرد که نشان بدهد وجود این دستگاه ها می تواند جان شما را حفظ کند. بعلاوه کارشناسان ما هر ساله در این مواقع سعی می نمایند آموزش های شهفرایندی را از طرق مختلف ارائه نمایند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اظهار کرد: زمانی که می بینیم خانواده ای به علت افتادن یک پلاستیک روی دهانه دودکش جان خود را از دست داده، بسیار دردآور است. علت وقوع بخشی از این حوادث کم کاری و کم توجهی است، چرا که باید در سال های گذشته اقدامات کلان تری در راستای اطلاع رسانی و مطلع سازی شهفرایندان در این باره صورت می گرفت. در حال حاضر چند سالی است که آموزش ها اینگونه رقم می خورد اما ای کاش زودتر شروع شده بود.

ملکی اضافه کرد: اگر 20 سال گذشته این اطلاع رسانی ها صورت می گرفت، حالا شاهد فوت سالانه بیش از 100 نفر در ارتباط با گازگرفتگی نبودیم. این آمار بسیار بد است. به جرات می توان گفت صدها هزار نفر دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن می شوند که ممکن است بعضی به علت شدید نبودن مسمومیت خودشان هم متوجه نشوند.

ملکی اظهار کرد: همه این اقداماتی که سازمان آتش نشانی و سازمان های موازی انجام می دهند تنها بخشی از کار است. پیشنهاد و گلایه ای دارم؛ این مشکل باید به صورت ریشه ای حل گردد. در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان شاید خنده دار باشد که سالانه بیش از 100 نفر جان خود را به علت مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن از دست بدهند؛ توقع داریم وزارتخانه هایی که در این زمینه دخیل هستند پای کار بیایند. در بسیاری از کشور ها سوخت عوض شده و به سمت این می فرایند که از برق استفاده نمایند آن هم برق با ولتاژ پایین که خطر آتش سوزی را هم به صفر می رساند. در حال حاضر از آفتاب، باد، آب، پسماند و ... برق فراوری می نمایند و فکر می کنم برق منبع تجدیدپذیر و بسیار پاک است که وقتی به فراوری انبوه برسد، کم هزینه می گردد. در حال حاضر باید دستگاه های بزرگتر به سمت جایگزینی سوخت ها بیایند هرچند کار سختی است اما باید در نگاهی 10 ساله به فکر آن باشیم.

وی اضافه کرد: کارگروه هایی که در این رابطه تشکیل می گردد هم مسکن های مقطعی است، اما اگر به صورت ریشه ای حل گردد می توانیم به هدف عالی خود برسیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نگرانی از افزایش چشمگیر جانباختگان مرگ خاموش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از افزایش چشمگیر جانباختگان مرگ خاموش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید