ارسطو؛ راهنمای سرگشتگان به چاپ دوم رسید

به گزارش وبلاگ عسل به نقل از روابط عمومی انتشارات علمی و فرهنگی، بیش از هزار سال ارسطو تقریباً در همه موضوعات، اولین مرجع در دنیا غرب در نظر گرفته می شد. آموزه ه ها و افکار او مجموعه بخش هایی بزرگ از موضوعات را در بر می گیرد و یاری های درخورتوجهی به همه زمینه های تحقیقاتی شناخته شده در دنیا باستان نموده است. جان ولا در ارسطو: راهنمای سرگشتگان به آنالیز زمینه های تاریخی، فلسفی و سیاسی ای می پردازد که نظریه های ارسطو در آن تکامل یافته اند. این کتاب توضیح روشن و کاملی از کار و اندیشه این متفکر کلیدی عرضه می نماید و طرح کلی ایده های اصلی او و راه هایی را نشان می دهد که به وسیله آنها بر تاریخ فلسفه غرب تأثیر گذاشته اند. این کتاب با ساختار موضوعی، تمام آثار کلیدی ارسطو را از نظر می گذراند و برای احتیاجهای خاص دانشجویانی که احتیاج به درک درستی از نظریه ها و ایده های او دارند، تنظیم شده است.

ارسطو؛ راهنمای سرگشتگان به چاپ دوم رسید

در پشت جلد این کتاب می خوانیم: از مجموعه بسیار بزرگ و متنوع آثار مکتوب ارسطو تنها یک پنجم آن به دست ما رسیده است و به بخش اعظمی از کارهای او دسترسی نداریم. با این همه شاهراه درخشانی که وی در فلسفه گشوده است، جهت تفکر بشری را الی الابد مشخص نموده است. در مورد آثار وی نکته مهم آن است که آثار برجای مانده به احتمال بسیار زیاد یادداشت های درسی وی هستند و بنابراین دستیابی به فهمی منسجم از فلسفه وی چندان آسان نیست. در کتاب حاضر مجموعه ای از نوشته های ارسطو آنالیز شده است که در فعالیت فلسفی و علمی او نقشی بنیادین دارند. بنابراین کتاب حول پنج مفهوم انسجام یافته است؛ مفاهیمی که فهم آنها در نظر ارسطو ، و لذا در تمام فلسفه لازم است: جوهر یا اوسیا، طبیعت یا فوزیس، معرفت یا اپیستمه، نفس یا پسوخه و نیکبختی یا ائودایمونیا.

نویسنده در هر یک از این فصول به صورتی موجز و رسا نظام فکری و فلسفی ارسطو را توضیح و آنالیز نموده است و در سرانجام نیز نتیجه می گیرد که آنالیز و مطالعه آثار به جا مانده از ارسطو ابتدای کار است و میراث فکری و فلسفی او جواهر حیرت انگیزی است که ما بدان دست یافته ایم اما هنوز چیزهای زیادی برای غور و مطالعه و تامل در آن وجود دارد.

کتاب ارسطو اثر جان. ای. وللا با ترجمه محمود دریانورد را انتشارات علمی و فرهنگی در مجموعه راهنمای سرگشتگانِ خود به چاپ رسانده است. از این مجموعه پیش تر کتاب های دیگری نظیر هوسرل، هابز، کیرکگور، هگل، سقراط، نسبی گرایی، تجربه گرایان و ... منتشر شده بود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "ارسطو؛ راهنمای سرگشتگان به چاپ دوم رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسطو؛ راهنمای سرگشتگان به چاپ دوم رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید